تبلیغات
میهن جدید - کبریت اختراع کیست؟
تبلیغات

ابزارهای وبلاگ نویسی

کبریت اختراع کیست؟
پنجشنبه نهم اردیبهشت 1389 04:22 بعد از ظهر نویسنده :مدیر |نظرات()

بشر برای پختن غدا و گرم نگاهداشتن خود نیاز به افروختن آتش پیدا کرد. همین نیاز منشا اختراع کبریت گردید. غارنشینان به وسیله سنگ چخماق جرقه ای پدید می آوردند و امیدشان این بود که با آن برگهای خشک را آتش بزنند.

در قرن وسطا نیز جرقه را به وسیله سنگ چخماق پدید می آوردند. ولی با آن قارچ یا جلبکهای خشک یا کهنه نیمسوخته را آتش می زدند. اینگونه مواد که به آسانی آتش می گیرند آتشگیره خوانده می شوند.

کبریت جدید هنگامی ساخته شد که ماده ای به نام فسفر کشف گردید این ماده در حرارت بسیار کمی فوری آتش می گیرد.

در سال 1618 مرد انگلیسی به نام رابرت بویل چوبی را آغشته به فسفر و گوگرد کرد ولی به سرعت آتش می گرفت و عملا" کارای نداشت. نخستین کبریتی قابل استفاده را جان واکر انگلیسی ساخت او چوبهای کبریت را میان لایه های کاغذ چید و با شیشه مات جلدی هم برایش ساخت.

اطریش وآلمان در سال 1833 شروع به ساخت کبریتهای کردن که نوکشان آغشته به فسفر سفید و زرد بود در سال 1906 به دلیل خطر ناک بودن این مواد ساخت آنها متوقف و غیر مجاز اعلام شد. کبریتها بی خطر که تنها با یکبار کشیدن آتش می گیرند، در سوئد به سال 1844 که از فسفر قرمز که غیر سمی است ساخته شد. به جای آنکه تمام مواد شیمیایی لازم را در نوک چوب کبریت تعبیه کنند، فسفر قرمز را فقط بر سطح زبری که روی قوطی کبریت است می مالند. 

منبع:www.iranew.com

ارسال شده در:طراحی,جالب,دانستنی ها, برچسب ها: کبریت ، اختراع ،
مطالب پیشین
خسرو شکیبایی در نوجوانی و دوران سربازی / تصویر
جوک جدید
تست خود شناسی انتخاب
بلیط انیشتن
رانندگی انیشتن
ابررایانه ای که با آب داغ خنک می شود!
معرفی 10 پادشاه ثروتمند جهان
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
حیواناتی بانمک اما مهلک و بی رحم
کمی ناز باشیم!!!
برچسب ها
خفن بازار , خنده دار , سربازی , انیشتن , روانشناسی , آیا می دانید؟ , آواز , تغذیه , دانستنی ها , خفن , جك سركاری , بی مزه , خسرو شکیبایی , ابررایانه , خنک , مخفی , کاهش , داغ , بلیط , کودکان , دانستنی , جالب , جدید , آیا , جك روز , جهان , عکس , معما , آیا می دانید , باحال , سركاری , علمی , جك , غضنفر , راننده ی , فایل , عشقی , اس ام اس , خود شناسی , هوش , ویندوز , عشق , خواندنی , خواندندی , آب , ترفند , پرندگان , درد , نه بابا , تست ,
صفحات وبلاگ :