تبلیغات
میهن جدید - شیوه ی یافتن منابع غذایی توسط زنبور ها
تبلیغات

ابزارهای وبلاگ نویسی

شیوه ی یافتن منابع غذایی توسط زنبور ها
چهارشنبه پنجم خرداد 1389 02:32 بعد از ظهر نویسنده :مدیر |نظرات()

زنبور ها برای اطلاع هم گروه های خود از مکان منابع غذایی از رایحه ی گل ها استفاده میکنند. 

به گفته ی محققان دانشگاه لندن؛برای بسیاری از حیوانات یافتن غذا بسیار زمان گیر و نا کار آمد خواهد بود.اما بعضی از جانداران مثل زنبور ها این مشکل را با مطلع کردن هم گروه های خود از مکان هایی که غذا به وفور یافت میشود حل کرده و آن ها را در عملیات جست و جوی غذا شرکت میدهند.زنبور های عسل با انجام پروازهای چرخشی به زنبور های دیگر آدرس و جهت منابع غذایی را نشان میدهند اما زنبورهای دیگر با استفاده از انتشار رایحه یا فرومون در کندو های زیستگاه خود؛زنبورهای دیگر را برای بیرون آمدن و جست و جو تشویق میکنند.

 دانشمندان برای کشف چگونگی مسیریابی زنبورها رایحه ی گیاه آنیس و فرومون جمع آوری نیرو را با هم ترکیب کرده و در کندوی زنبورها منتشر کرده و سپس فعالیت های زنبورها را تحت نظر گرفتند.زنبورها زمانی که رایحه ی گیاهان آنیس توسط زنبوری دیگر به کندو آورده شد دریافتند که گل هایی با رایحه ی مشابه گیاه آنیس برای آن ها بسیار مفید بوده و برای یافتن آن گلها؛کندو را ترک کردند. 

آن ها مشاهده کردند که زنبور های فعال؛هم گروه های خود را با حرکت هیجان زده در اطراف کندو؛وزوز کردن و انتشار فرومون جمع آوری نیرو برای یافتن غذا تحریک میکنند.به این معنی که این زنبورها عطر گل هایی را که از آن ها تغذیه کرده اند با خود به کندو آورده و طعم آن ها را وارد عسل میکنند. 

در این صورت زنبور های دیگر کندو را برای یافتن گل هایی با همان عطر و طعم ترک خواهند کرد.

ارسال شده در:علمی,دانستنی ها, برچسب ها: منابع ، زنبور ،
مطالب پیشین
خسرو شکیبایی در نوجوانی و دوران سربازی / تصویر
جوک جدید
تست خود شناسی انتخاب
بلیط انیشتن
رانندگی انیشتن
ابررایانه ای که با آب داغ خنک می شود!
معرفی 10 پادشاه ثروتمند جهان
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
آیا می دانید ! ! !
حیواناتی بانمک اما مهلک و بی رحم
کمی ناز باشیم!!!
برچسب ها
جك , پرندگان , جك سركاری , عشقی , سربازی , جدید , بلیط , ویندوز , ترفند , عکس , خسرو شکیبایی , سركاری , تغذیه , خواندنی , روانشناسی , درد , خفن , خفن بازار , بی مزه , مخفی , خنک , کاهش , آیا می دانید؟ , هوش , اس ام اس , جك روز , جالب , آیا می دانید , ابررایانه , فایل , باحال , آواز , نه بابا , عشق , دانستنی , دانستنی ها , آب , آیا , کودکان , انیشتن , داغ , علمی , غضنفر , خود شناسی , راننده ی , معما , خواندندی , جهان , تست , خنده دار ,
صفحات وبلاگ :